Dariusz Hajdukiewicz

Ukończyłem Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie - Filia w Białymstoku (dyplom z wyróżnieniem) w klasie organów Marii Terleckiej, fortepianu Andrzeja Czemiela, klawesynu Elżbiety Adamczyk, improwizacji organowej prof. Zbigniewa Popielskiego oraz Mistrzowskie Studia Podyplomowe z zakresu muzyki dawnej na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczyłem w międzynarodowych kursach interpretacji u prof. G. Boveta (CH), prof. H. Wulfa (D), prof. Ul. Spang - Hanssena (DK), prof. J. Gembalskiego oraz prof. M. Dyżewskiego. Specjalizuję się w problematyce interpretacyjnej twórczości Dietricha Buxtehudego i kompozytorów XVII - wiecznej północnoniemieckiej szkoły organowej oraz w realizacji basso continuo w dziełach oratoryjnych mistrzów baroku a także w realizacji akompaniamentu do chorału gregoriańskiego i oprawy muzycznej Mszy św. rytu trydenckiego. W swoim wszechstronnym repertuarze posiadam utwory od muzyki dawnej poprzez literaturę organową baroku, romantyzmu i kompozytorów współczesnych. Na swoich koncertach promuję również twórczość organową Mariana Sawy. Posiadam wyjątkową umiejętność perfekcyjnej gry a' vista. Wielokrotnie nagrywałem dla Polskiego Radia Białystok i TVP Białystok.

Od 1996 roku aktywnie koncertuję na renomowanych festiwalach w Polsce (ponad 120 miast), Niemczech, Danii, na Wyspach Alandzkich, Białorusi, Litwie oraz w Rosji. Mam na swoim koncie ponad 800 recitali solowych i koncertów kameralnych w tym wiele polskich i światowych prawykonań utworów Zbigniewa Popielskiego, Zdzisława Nowackiego i Mariana Sawy.

Jestem twórcą i od 2005 roku dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie. Od 2010 roku byłem organizatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Wieczorów Muzycznych u Św. Alberta w Mońkach (10 edycji) oraz Jurorem i dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów im. Fr. Karpińskiego w Białymstoku (7 edycji). W 2008 roku założyłem orkiestrę instrumentów historycznych Baroque Collegium Musicum a w roku 2012 zespół muzyki dawnej Charbel Music Ensemble specjalizujący się w historycznym wykonawstwie dawnej muzyki sakralnej i liturgicznej. W 2012 roku Towarzystwo im. Mariana Sawy przyznało mi dyplom „Za szczególną promocję utworów organowych Mariana Sawy” oraz uhonorowało srebrnym medalem Towarzystwa.

W swoim prywatnym instrumentarium posiadam jedyne w Polsce Truhenorgel - 3 - głosowe mechaniczne organy skrzyniowe, wykonane na specjalne zamówienie przez Johannesa Kirchera z Heidelberg (Niemcy). Jestem organistą „Starego Kościoła Farnego” Bazyliki Archikatedralnej w Białymstoku oraz Parafii NMP Częstochowskiej w Rynkach.
W roku 2018 zostałem zwycięzcą plebiscytu „Osobowość Roku 2017” w kategorii „Kultura” - Powiat białostocki.

Król instrumentów jest jeden! Chcesz go poznać? Zapraszam do Podlaskiego Centrum Sztuki na niepowtarzalną przygodę w krainie muzyki organowej.

01 wrzesień 2021

Organy