Rafał Januszczyk

Filmowiec i fotograf, mgr Kulturoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku, absolwent nowojorskiej szkoły “Computer Professional Learning Center”. Właściciel firmy VISUALARTCO zajmującą się produkcją i postprodukcją filmową.

Uczestniczył w wielu kursach operatorskich, montażowych i scenariuszowych.

Jest autorem niezależnych filmów dokumentalnych (m.in. “Out and About-Turntable Society”, “Przed wylotem”, “Head In The Clouds”), fabularnych (m.in. “Metresa”, ”Drgania”), artystycznych, teledysków (m.in. takich zespołów jak “Deep Thinkers”, “ADM”, “Different State”, “M’lumbo”).

Jest autorem zdjęć do legendarnego już filmu “Okno na wschód” Irka Prokopiuka, Jest to swoisty portret Polaków w ważnym i historycznym momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Film był emitowany w KINO POLSKA, pokazywany był w Centrach Informacji Europejskiej oraz na polskich i zagranicznych festiwalach.

Jest jednym ze współtwórców Festiwalu Filmów Krótkometrażowych “Filmowe Podlasie Atakuje!”, który powstał w Białymstoku w 2003 roku. Organizował pokazy filmów z “Filmowego Podlasia” w USA, promując filmowców pochodzących z północno-wschodniej Polski. Za granicą organizował wiele imprez, promujących polską kulturę i sztukę - pokazy filmowe połączone z koncertami i wystawami artystycznymi. Autor realizuje również reportaże. Współpracował z firmą “Gramx Promotions” - jako operator kamery realizował wiele koncertów znanych polskich wykonawców występujących na koncertach w Stanach Zjednoczonych, m.in. “Budka Suflera”, “Lady Pank”, “Manaam”, “Kult”, “Kayah”, “T.Love”, “Hey”, “Hemp Gru”, “Róże Europy”, “Daab”, “Zipera”, “Kapela ze Wsi Warszawa”, “Demono”, “Bednarek” i wiele innych.
W USA współpracował z różnymi telewizjami takimi jak “Close Up TV News”, “Showtime”, “TV Polmusic”.

Swoje fotografie i prace twórcze prezentował na wystawach w Nowym Jorku (Artes Gallery), Chicago (City News Cafe), Nowym Meksyku (American Dust Gallery), Ohio (Kelleys Island). Współpracował z “303 Gallery”,  “Ideal Glass”, “The New York Polish Film Festival” w Nowym Jorku. Jest autorem wizualnych opraw wielu artystycznych wydarzeń i koncertów, m.in.: “Deep Red” - multimedialny spektakl taneczny w “Merce Cunningham Trust” w Nowym Jorku.

Współpracował z  takimi osobistościami jak Patricia Nix, BP Fallon, Page Hamilton, Amon Tobin, Kim Gordon, Jacek Kościuszko, Janusz Gilewicz, Hanna Hartowicz.
Jego produkcje były prezentowane na festiwalach filmowych w Polsce i USA (m.in.: “Polish Film Festival in Los Angeles”, “Music Video Festival in New York”, “Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Tranzyt w Poznaniu”).

Rafał z zamiłowania zajmuje się również muzyką i produkcją dźwiękową. Jako DJ prezentował muzykę nie tylko w amerykańskich klubach ale również na licznych artystycznych wydarzeniach (m.in.: cykliczne “Polish Happy Hours” w Nowym Jorku). Jego muzyczne zainteresowania ocierają się od muzyki dawnej, symfonicznej po art rockową i współczesną elektronikę. Gra na gitarze basowej, na gramofonach i instrumentach perkusyjnych. Ma na swoim koncie kilka albumów muzycznych, które zrealizował z takimi zespołami jak “Solitary”, “23 Threads”, “Invanity”. Współpracuje z wytwórnią muzyczną “Zoharum”.

Jeśli chcesz rozwijać i doskonalić swój talent w kierunku filmu i produkcji dźwięku zapraszam Cię serdecznie na zajęcia do Podlaskiego Centrum Sztuki. Tutaj otrzymasz świetny warsztat, doskonałe wsparcie i motywację.

01 wrzesień 2022

Produkcja dźwięku, Warsztaty filmowe